Građani na osnovu Zakona o građevinskom zemljištu ostvaruju sledeća prava:
- Preče pravo gradnje na neizgrađenom gradskom građevinskom zemljištu.
- Preče pravo gradnje na izgrađenom građevinskom zemljištu.
- Dobijanje na korišćenje gradskog građevinskog zemljišta koje se oglašava putem licitacije ili prikupljanjem javnih ponuda radi izgradnje objekta.
- Dobijanje gradskog građevinskog zemljišta radi postavljanja privremenog objekta.
Zahtev može podneti građanin koji je bio vlasnik pre nego što je zemljište prešlo u društvenu, odnosno državnu svojinu. Ovo pravo imaju i njegovi naslednici koji naslede pravo korišćenja.
Uz zahtev se podnose sledeći dokazi:
- Izvod iz zemljišne knjige ili posedovnog lista.
- Obaveštenje od organa za urbanizam o nameni zemljišta.
- Rešenje Republičkog geodetskog zavoda – nadležne službe za katastar o izvršenoj parcelaciji i formiranju građevinske parcele prema planskom aktu.
- Dokaz da građanin nema u svojini drugi stambeni objekat - ovo se dokazuje uverenjem koje izdaje Republički geodetski zavod ili na osnovu overene izjave dva svedoka.
Rešenje o priznavanju prečeg prava gradnje važi 3 godine. U tom roku imalac prava je dužan da izgradi objekat ili izvrši obimnije radove na njemu. Po proteku ovog roka, u kome se nije pristupilo gradnji, gubi se preče pravo gradnje.
Ako organ ne reši zahtev u zakonskom roku, građanin se može obratiti žalbom Ministarstvu finansija, Sektor za imovinskopravne poslove u Beogradu, Nemanjina 22 – 26, i Upravnoj inspekciji.
Građanin koji poseduje stambeni objekat na gradskom građevinskom zemljištu može ostvariti preče pravo gradnje pod sledećim uslovima:
- Ukoliko je planskim aktom predviđena stambena gradnja na određenom području.
- Ukoliko je objekat dotrajao.
- Ukoliko eventualno svojim dimenzijama ne zadovoljava potrebe vlasnika i njegove porodice.
- I ukoliko zemljište odgovara građevinskoj parceli prema planskom aktu.
Lice koje učestvuje u proceduri javne licitacije ili prikupljanja ponude, ukoliko ponudi najpovoljnije uslove koji su oglašeni, ima pravo da dobije gradsko građevinsko zemljište u veličini građevinske parcele koja je određena za gradnju. O ovom pravu odlučuje organ koji je odredila skupština opštine, odnosno grada, a to je najčešće u praksi izvršni odbor skupštine opštine, odnosno grada. Pravo se priznaje donošenjem rešenja. U rešenju se označavaju broj i površina građevinske parcele, način korišćenja, obaveza da se u roku koji ne može biti kraći od 3 godine zemljište privede nameni, dobije građevinska dozvola i izvrše obimniji radovi.
Na osnovu rešenja kojim se priznaje pravo na davanje građevinske parcele, zaključuje se ugovor o plaćanju naknade za uređivanje gradskog građevinskog zemljišta. Visinu ove naknade svojom odlukom utvrđuje skupština opštine, odnosno grada. Ova naknada može da se isplati i u više rata ako se postigne dogovor sa javnim preduzećem koje uređuje gradsko građevinsko zemljište.
Tek pošto pravno ili fizičko lice reguliše međusobne odnose sa javnim preduzećem u vezi sa plaćanjem naknade za uređivanje, može krenuti u proceduru za dobijanje urbanističkih uslova, urbanističke i građevinske dozvole. Ukoliko imate građevinski objekat koji je dotrajao ili je po svojim dimenzijama nedovoljan za stanovanje i druge vaše potrebe a parcela na kojoj se objekat nalazi prema planskom aktu namenjena je za gradnju objekta, pre nego što krenete u proceduru za dobijanje građevinske dozvole da gradite novi objekat, potrebno je da ostvarite preče pravo gradnje na izgrađenom zemljištu.
Procedura za dobijanje prečeg prava gradnje identična je kao u prethodnoj tački. Zahtev se podnosi istom organu koji je dužan da rešenje donese u roku od 30 dana.