Након годину дана рада на њиховој изради, представницима 11 општина Јужнобачког округа на Факултету техничких наука у Новом Саду су уручени локални планови управљања отпадом. Јужнобачки округ први је у Србији који је успео да својих 11 општина (Бач, Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Бечеј, Врбас, Жабаљ, Србобран, Сремски Карловци, Темерин и Тител) повеже у пројекат планирања управљања отпадом, преноси РТВ.
Државни секретар у Министарству животне средине и просторног планирања Миладин Аврамов истакао је да Јужнобачки округ треба да настави овим путем и да би следећи корак општина требало да буде изградња регионалне депоније по узору на немачка и искуства других европских земаља.
“Желим да у блиској будућности овакав модел удруживања и прављење заједничких локалних планова управљања отпадом буде примењив и у осталим регионима Србије. Надам се да ће у блиској будућности Србија бити без дивљих депонија и да ћемо и ми почети да зарађујемо од нашег отпада”, изјавио је Аврамов.
Помоћник министра у Министарству животне средине и просторног планирања Александар Весић указао је на то да је Јужнобачки округ једини пример у Србији који је кренуо да прави регионалне планове и да се бори против дивљих депонија, а не треба занемарити чињеницу да, како каже, комунални отпад има своју употребну вредност. Он је подсетио да се на дивљим депонија широм Србије, претежно налази и опасни отпад и да је право време да се примењују законске регулативе и да и ова област у Србији постане уређена.
“Потез на који се одлучио Јужнобачки округ у сарадњи са ГИЗ-ом представља темељ и одличан пример како треба систематично, корак по корак, приступити уклањању дивљих депонија и отпада, и сасвим сам сигуран да ће овај посао врло брзо бити видљив и исплатив”, оцено је Весић.