Представници Полицијске станице Врбас изнели су податак да је ове године смењен број поднетих кривичних пријава за насиље у породици, а 20 одсто тужби је одбачено. Као најчешћи узроци насиља наведени су алкохолизам и наркоманија, истакли су представници Дома здравља, док су представници Центра за социјални рад изнели податак да је у овој служби у 2013. години регистровано 67 случајева насиља у породици. "Од овог броја, у 11 случајева жртве су била малолетници а 56 одрасла лица. Чак 54 жртве су биле женског пола а само два мушког. Евидентиран је 31 случај физичког насиља, 24 случаја психичког насиља и један случај сексуалног насиља", рекла је Маја Куч, педагог у Центру за социјални рад.
На округлом столу разговарало се и о вршњачком насиљу које је, како се чуло, присутно у свим школама. Чак 81% ученика основних и средњих школа на територији општине Врбас изјашњава се да постоји вербално насиље, а нешто мањи проценат да постоји и физичко насиље. Због свих ових појава констатовано је да је веома важно бавити се превнецијом насиља у свим деловима друштва. "Друштва се разликују по свом односу према насиљу. Морамо да се бринемо о томе, бавимо превенцијом и осмишљавамо мере и средства за борбу против насиља", рекла је Славица Матијашевић, педагог у Гимназији "Жарко Зрењанин".
О значају укључивања свих релевантних институција у ову акцију и обавези целог друштва да се бори против насиља у породици, говорила је Марјана Мараш, председница Скупштине општине Врбас. "Имамо успешну сарадњу са свим важним установама на локалном нивоу и добре односе са органима и институцијама који се баве овом проблематиком на вишем нивоу. Имамо потписани протокол о поступању у случају насиља у породици и ова сарадња даје резултате", рекла је Мараш.