"Као резултат вишегодишњег рада и добре сарадње КЕМ и локалне самоуправе на развоју система енергетског менаџмента, енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије, стигло је још једно у низу признања за општину Врбас. Швајцарска канцеларија за сарадњу у Србији, у оквиру нове стратегије сарадње за период од 2014 – 2017. година, одлучила је да у области енергетике, енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије реализује будуће пројекте са Србијом. У периоду од 2014 - 2017. СЕЦО ће финансирати реализацију једног новог пројекта у Србији и то кроз директну сарадњу са одабраним локалним самоуправама. Глобални циљ пројекта је унапређење општинске инфраструктуре и капацитета, коришћење обновљивих извора енергије, унапређење енергетске ефикасности и подизање свести о значају ових области. У ширем смислу, пројекат треба да допринесе повећању животног стандарда, да подстакне економски развој и да допринесе глобалним напорима за ублажавање климатских промена.
Пројекат Energy cities је запoчет прелиминарном селекцијом свих општина у Републици Србији од којих су 43 ушле у избор за анализу. У ширем избору је било 15, а у ужем избору 6 локалних самоуправа. Детаљна анализа шест општина (Врбас, Рума, Панчево, Параћин, Ужице и Крушевац) спроведена је од старне конзорцијума консултаната. Општина Врбас, заједно са општинама Параћин, Крушевац и Ужице, ће бити укључена у Energy cities пројекат за локални ниво власти у Србији, и то у све три компоненте овог пројекта: 1. награда за енергетску ефикасност European Energy Award, 2. инвестиције у унапређење енергетске ефикасности јавних објеката, 3. изградња капацитета за даљу надградњу и усавршавање.
У погледу награде за енергетску ефикасност European Energy Award прве три општине које ће ући у процес сертификације су: Врбас у напредној категорији, Ужице у просечној и Крушевац у основној категорији. За инвестиције у унапређење енергетске ефикасности кроз енергетску санацију јавних објеката у 4 изабране општине биће додељено 7.518.000 франака. Врбас, као најбоље оцењена општина, добила је највећи део ових средстава - 3.090.000 франака и опоционално још 720.000 франака за изградњу зграде Регионалне енергетске канцеларије за Војводину и Србију. Општина Врбас се представила са широком лепезом пројеката у оквиру енергетске ефикасности, обновљивих извора енергије и енергетског менаџмента, те је и Врбас окарактерисан као локална самоуправа која има најбољу видљивост свих пројеката и може бити светли пример за подизање свести о енергетској ефикасности у региону. Врбас, као општина са најбоље развијеним тимом за управљање енергијом - Канцеларијом за енергетски менаџмент, и са јасним концептом и ставовима према својим будућим активностима, биће подржана у термалној рехабилитацији школских зграда, као и у развоју регионалног енергетског центра, високо видљивог, који би служио као пример добре праксе другима широм Војводине и Србије или Војводине. Као општина на напредном нивоу, Врбас ће бити награђен са ЕЕА у 2015. години. Такође, може се размотрити да Канцеларија за енергетски менаџмент општине Врбас подржи мере за изградњу капацитета у координацији са активностима у другим општинама", наводи се у саопштењу Канцеларије за енергетски менаџмент општине Врбас.