Удружење грађана "Мултиарт" успешно је организовало петодневни, бесплатни летњи камп за децу са сметањама у развоју „Подржимо породицу – Гучево 2015“. Средства су обезбеђена на конкурсима Покрајинског секретаријата за здравство и социјалну политику и општине Врбас, уз подршку Удружење МНРО Врбас и Удружење "СПОНА" из Равног Села. "У групи смо имали децу и младе са аутизмом, церебралном парализом и осталим сметњама, по једног њиховог родитеља, као и децу која су боравила на кампу као чланови породица. Присутан је био већи број стручних лица као подршка у раду, али је за њих ово био и један облик стручног усавршавања", саопштено је изб УГ "Мултиарт".
"У теоријском делу, на предавањима су презентоване могућности лечења и рехабилитације код аутизма и церебралне парализе у хипербаричној комори, као и могућност потпуно бесплатног укључивања деце у овакве терапије, које су, иначе, веома скупе. Весна Петровић, председница Савеза удружења Србије за подршку особама са аутизмом - Аутизам Србија, изнела је низ искустава у раду са особама са аутизмом, са посебни освртом на реализоване пројекте код нас и у иностранству. Мр Маја Барна Куч одржала је два предавања, презентацију пројекта УГ 'Мултиарт' из 2014. године, којим је сачињена прва детаљна база података особа са сметњама и инвалидитетом у општини Врбас старости до 26 година. Друго предавање односило се на законска права ових особа. Мр Мира Недић је у више наврата изнела стање са аспекта општине Врбас и изнела податке о подршци која се реализује преко локалне самоуправе, као и планове у наредном периоду", рекао је Борис Бијлеовић из УГ "Мултиарт".
У практичном делу одржане су радионице за родитеље под називом „Како се заузети за себе“, уз презентовање моторичких вежби. Активност се вршила једном дневно у трајању од по 45 до 60 минута по групи, на расположивим просторима одмаралишта Видиковац и базенима у Лозници. Укупно је урађено четири тренинг активности по групи и једна групна тренинг активност на базену. "Већина деце која су учествовали у моторичким активностима су остварили напредак у појединим сегментима, координације, равнотеже, гипкости, прецизности, и оријентацији и заволело овакву врсту физичке активности. Време трајања кампа је био лимитирајући фактор за видни напредак деце не само у набројаним сегментима већ и у осталим, снага, брзина, фина моторика. Укључивањем родитеља у моторичке активности као асистената, камп је добио и спортско - едукативни епитет, па ће тако родитељи моћи код куће да наставе рад са својом децом, уколико не буде организованог програма.
Позитивни ефекти су остварени и у побољшању комуникације између реализатора програма и корисника, као и међу самим корисницима, што је даље довело до побољшања социјализације, а боравак и вежбање на планини је побољшало и здравље деце, што је такође био један од циљева моторичких активности", појаснио је Бијеловић. Он је додао да је организатор имао повлашћену цену боравка и гратис превоз аутобусом на излете, као и да никоме од организатора и стручних лица није плаћен никакав хонорар нити дневница.
"Имамо неколико закључака кампа, родитељи инсистирају да се настави са радионичким радом, јер овакав вид подршке до сада нису имали нигде, а више је него неопходан, како са родитељима, тако и са децом. У складу са тим обратићемо се општини Врбас са молбом за доделу просторија до коначног завршетка Дневног боравка за децу и младе са сметњама у развоју и омладину са инвалидитетом. Такође, покренута је иницијатива да се обратимо Дому здравља у Врбасу и Општој болници Врбас за право првенства пријема деце са сметњама и инвалидитетом. Отворићемо и питање личних пратилаца и тражити начин да заједно са општином Врбас кренемо и у ову врсту подршке. Удружење Мултиарт има стручну екипу психолога, педагога и васпитача са изузетним биографијама и искуством, и у прилици смо да путем волонтерског рада пружимо одређену врсту подршке до коначног пружања комплетне услуге дневног боравка", рекао је Бијеловић.