У Градском музеју предавање о архитектонском наслеђу Врбаса

У Градском музеју Врбаса одржано је предавање Историја Врбаса кроз архитектонско наслеђе. О кључним архитекстонским тачкама у граду, грађевинама које и данас Врбас чине препознатљивим, говорила је Мајда Сикошек, историчарка уметности и архитектуре, дајући посебан осврт на грађевине које у себи носе елементе сецесије, уметничког стила у ликовној уметности, архитектури, примењеној и другим уметностима са краја XIX и почетка XX века. Организатори предавања били су Градски музеј Културног центра Врбаса и Струковно удружење "Чувар - кућа", недавно основана организација која у фокус свог интересовања ставља очување архитектонског наслеђа општине Врбас. 

"Предавање доноси причу о историји Врбаса кроз његово архитектонске наслеђе, које није занемариво. Врбас није превелики град, али је препун разних бисера архитектуре који сведоче о његовом настанку, развоју, променама кроз векове. Архитектура је најбољи сведок онога што је некада било - слика може да нестане, књига може да нестане, али архитектура је ту да нас подсећа како смо се развијали. Зато увек волим да кажем - Ми смо оно што градимо; то нас представља, то је део нашег идентитета и било би јако важно све то сачувати. Само ако прођемо дуж главне улице у Врбасу наићи ћемо на велики број бисера архитектуре, између осталог и из периода сецесије, која је мој најдражи период и период који истражујем 40 година, тако да на сваком ћошку, од малих приватних стамбених кућа до велелепних вила, попут палате Каиро, како је данас знамо, или Томанове виле, која је једини заштићени споменик културе у стилу сецесије, преко реформистичке и евангелистичке цркве, до хотела Бачка или до објеката у улицама Старог Врбаса, имамо споменике вредне пажње и очувања. Ако је баш немогуће да опстану, јер град се развија, важно је оставити документ, научно их обрадити и записати да су бар постојали", рекла је Мајда Сикошек. 

Историчарка уметности "провела" је присутне својим предавањем крај археолошких налазишта Чарнок и Шуваков салаш, крај капеле Водице, крај свих сакралних објеката у граду, великих приватних вила и других стамбених обејаката, откривајући многе мање познате детаље ко их је градио или како су настајали. 

Александар Тепавчевић из Струковног удружења "Чувар - кућа", истакао је да је ова нова организација основана са идејом да се укаже на угрожене објекте у граду, развије стратегија за њихово дугорочно одржавање и унапреди њихова заштита, све у циљу интегрисања ових објеката у будући Врбас XXI века.

"Константним пропадањем појединих објеката губимо идентитет и слику града, оно што се препознаје и као његов квалитет. Удружење је препознало моменат у којем морамо формулисати стратегију и у њој потражити партнере, и међу инвеститорима и међу законодавним органима. Тражимо руке подршке са свих страна како би заједно урадили нешто за општину Врбас", рекао је Тепавчевић.  

 

Претрага

Општинска управа Врбас

Адреса: М. Тита 89, Врбас, 21460

Телефон: +381.21.7954.000

ПРЕДУЗЕЋА И УСТАНОВЕ

КЦ Врбас

Културни центар Врбас

Дом здравља

ДЗ "Вељко Влаховић"

ЈКП Стандард

Јавно комунално предузеће

ЦСР Врбас

Центар за социјални рад

ЈКП "Комуналац"

Јавно комунално предузеће

ЦФК Врбас

Центар за физичку културу

ТОО Врбас

Туристичка организација општине Врбас

Bиблиотека Vrbas

Јавна библиотека „Данило Киш"